Saç Modelleri ve Renkleri

Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • 21 Şubat 2023
  • 43 kez görüntülendi.
Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gebelik döneminin bitmesiyle annelerin birçoğu rahatlayacağını düşünse de, asıl süreç bundan sonra başlayacaktır. Bu yazımızda, birçok anne ve babanın korkarak yaşayacağı tecrübelerden birisi olan, bebeklerde tırnak kesimini ele alacağız. Öncelikle, bebeğinizin tırnaklarının bakımına özen göstermenizde fayda var. Çünkü, doğumdan sonra uzayacak olan tırnakları ile, yüzünü sürekli olarak çizecektir. Farkında olarak ya da olmayarak yaptığı bu davranış, hem taze cildine zarar verecek hem de onun ağlaması için bir neden olacaktır.

Bebeğimin  Tırnağını Nasıl Kesmeliyim?

Öncelikle şunu kesinlikle unutmamalısınız ki, bebeklerinizin sahip olduğu ilk oyuncak elleridir. Siz tırnakları ile yüzünü çizmemesi için eldiven kullansanız da, bebeğiniz kaşla göz arasında eldivenlerini çıkaracak ve oyununa kaldığı yerden devam edecektir. Bundan dolayı, her ihtimali göz önünde bulundurarak tırnakları kesmeli ve kesinlikle sivri bir nokta bırakmamalısınız. Bebeklerde tırnak kesimi için dikkat etmeniz gereken noktalar ise, şunlardır;

 

  • İlk olarak bebeğinize uygun bir tırnak makası seçmelisiniz. Büyükler için üretilmiş tırnak makasları, bebeğinize daha fazla zarar verecektir. Bu yüzden, kaliteli bir firmanın ürettiği, tırnak makası almalısınız. Bebekler için özel üretilen bu tırnak makasları, hem size kolaylık sağlayacak hem de bebeğinizin etlerine herhangi bir zarar vermeyecektir.
  • Bebeklerde tırnak kesimi için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Her ne kadar taze tırnakları olsa da, bebeğiniz yeni karşılaştığı bu durumda gerilecektir. Bu yüzden süreci olabildiğince kısa tutmanızda fayda vardır. Ebeveynler olarak tırnak kesme zamanınız nasıl ki banyo sonrasıysa, bebekleriniz için de en uygun zaman banyo sonrasıdır.
  • Bebeğinizin el tırnaklarını yuvarlak bir şekilde keserken, ayak tırnaklarını ise düz olacak şekilde kesmelisiniz. En doğru kesimi gerçekleştirdiğiniz zaman, bebeğinizin tırnaklarında yaralanmalar ya da enfeksiyon oluşumunu da engellemiş olacaksınız.
  • Bebeklerde tırnak kesimi sırasında dikkat edeceğiniz noktalara özen gösterirken, ilk altı hafta ne olursa olsun eldiven kullanmayı ihmal etmiyorsunuz.

Dört madde ile sınırlandıracağımız bu süreç, bebeğiniz bir yaşına gelinceye kadar size çok zorluk çıkarmayacaktır. Fakat, bir yaşını geçiren çocuklar, tırnak kesiminde canları yanmasa bile bu süreci istemeyecektir. Bu durumlar karşılaşanlar ise, süreci biraz daha oyunlaştırmaya çalışmalıdırlar.

Bu yazılara da bakın:

Doğum Sonrası Vücutta Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer?

Ev Yapımı Doğal Saç Sabunlarının Yararları.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ