Dünya Kadınlarının Saç Mücevherleri

Dünya Kadınlarının Saç Mücevherleri

Saç mücevherleri derken: saç zincirleri, saç tokaları, taçlar ve benzeri bir çok saç aksesuarı aklınıza gelebilir fakat saç mücevherini başlık yapan husus, değerli meteryaller ile bezenmiş olması gerekmektedir. Yani mücevherden kastımız şu, ekonomik bir değeri olmalıdır mutlaka. Etnik saç mücevherleri ise her zaman değerli maden veya taşlar kullanılmasa bile, emsalsiz el işçiliğinden ötürü kıymetli sayılırlar.

 

Elmas saç mücevheri

Elmas saç mücevheri

 

Bir çok kıymetli taş kullanılarak saç mücevheri yapılmaktadır. Bunların en başında ”Elmas saç mücevherleri” gelmektedir. Yakut saç mücevherleri, akik saç mücevherleri, İnci saç mücevherleri, yakut saç mücevherleri bunlardan bazılarıdır. Kıymetli taşlardan saç mücevheri tercih ederken, taşların burçlar ile olan ilişkisinede bir göz atın bence.

Osmanlı saç mücevheri

Osmanlı saç mücevheri

 

Değerli madenler kullanılarak yapılan saç mücevherlerinin başında, altın ve gümüş gelmektedir. Altın saç mücevherlerinde son zamanlarda kıymetli taşlarda renk uyumu sağlamak için beyaz altın daha çok kullanılmaktadır. Gümüş ise, mücevher aleminin vazgeçilmez bir meteryalidir.

Sade saç mücevheri

Sade saç mücevheri

 

Saç mücevherleri çok eski zamanlardan bu yana bayanlar tarafından kullanılan saç aksesuarlarıdırlar. Çok eski Türklerde daha çok boncuk işlemeli saç mücevherleri dikkatleri çekmektedir. Osmanlı kadınlarında, özellikle saray kadınlarında saç mücevherleri önem verilen bir süs kültürüdür. Rus kadınlarında, Hintli kadınlarda ve modanın adeta görünmez başkenti olan Afrika kıtasının eski kadınlarında yine saç mücevherleri kullanılırken etnik unsurlar ile bezenmiştir.

 

Etnik unsurlar derken, mesela Afrika kıtasında Avcı bir toplum geliştiği için boynuz veya hayvan tüyleri; Hindistan coğrafyasında renkler ve kıymetli taşlar, kıymetli madenler önemli bir kültür oldukları için ”Renkli saç mücevherleri; Yunan kültüründe, yani Helen kültüründe ise Zeytin ağacının dalı gibi fiğürler çok kullanılmaktadır. Anlaşılacağı üzere, saç mücevherlerini şekillendiren unsurlar O bölgenin yaşam şartlarına ve coğrafya yapısına göre şekillenmektedir.

Türk kadınlarında saç mücevheri

Türk saç mücevheri

 

Saç mücevherlerini son zamanlarda özellikle modern kadınlar düğünlerde, gelin başı olarak çok fazla kullanmaya başlamışlardır. Gelin başı saç mücevherleri genelde taçlardan oluşmaktadır. Daha zarif ve daha sade bir saç mücevheri takmak istiyorsanız, ”saç zincirleri” işinizi fazlasıyla görecektir. Veya yine aynı şekilde, çiçek fiğürü detaylı saç mücevherleri, çiçek detaylı saç tokaları, astronomik şekil detaylı bir sürü saç mücevheri içinden, kendinize en çok yakışanı deneyip görmelisiniz.

Seksi saç mücevherleri

Seksi saç mücevheri

 

Saç mücevheri tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bana göre, tercih ettiğiniz saç mücevherinin göz renginizi ön plana çıkartması olmalıdır. Yani tercih ettiğiniz saç mücevheri, göz renginizi destekler nitelikte olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ