Eski Türk Bayanlarının Saç Modelleri

Eski Türk Bayanlarının Saç Modelleri

Sevgili Bayanlar bu yazımızda, özellikle eski Türk Kızlarının saç modellerine, eski Türk Kadınlarının saç modellerine, eski Türk Bayanlarının saç modellerine değineceğiz. Bu konu ile alakalı ” Diriliş Ertuğrul” ve ” Muhteşem Yüzyıl ” dizisinden de ilham alabilirsiniz. Güzellik eşittir, açıklık değildir. Bunun en güzel örneklerini bu konumuzda ispatlayacağız.

Eski Türk Kızlarının Saç Modelleri

Tabiki eski Türk Bayanlarında ve Osmanlı zamanında ki Türk Bayanlarında, İslamın izlerini rahatlıkla görebiliyoruz. Dolayısıyla Türk Bayanlarının saç modellerinden bahsederken : Kırgız Bayanlarının saç modellerine, Moğol Bayanlarının saç modellerine, Azeri Bayanlarının saç modellerine, Türkmen Bayanlarının saç modellerine ve Osmanlı Bayanlarının saç modellerine değinmeden, konuyu tam anlamıyla anlatmış olamayız.

 

İslamın etkilerinin hüküm sürdüğü Türk Bayanında, saç modelleri : eşarpın, başörtüsünün, dantel işlemeli başörtülerinin, dantel işlemli duakların, O zamanın şapkası diyebileceğimiz Fes modellerinin ve kavukların gibi detayların etkisi büyüktür. Yani saç tam anlamıyla hiç bir zaman tam olarak açık değildir. Belki İslamdan önce ki Türk Bayanlarında, açık saçlı Bayanlarda rastlanabilir bu tarz saç modelleri.

 

İslam dinin etkileriyle Türklerde, giyim – kuşam ve moda olgusu, belirgin bir şekilde değişmiştir. Bindallıların üstüne ve Kaftanların üstüne genellikle taş işlemeli veya metal işlemeli Başlıklar giyilmektedir. Alına dökülen taş işlemeler veya dantel tarzı detaylarla, farklı farklı Bayan Başlıklarıyla karşılaşa biliriz.

 

Türk Bayanlarının kullanmış olduğu başlıklar, aynı zamanda da Medeni durumla alakalı da bilgi verebilmektedir. Özellikle Yörük Başlıklarında çok zengin bir Kültür bulunmaktadır. Bu başlıklar işlemelerine göre farklı anlamlar yüklüdür. Bunlardan bazıları: ” genç kız başlığı” , ”gelin başlığı” , ” yeni evli gelin başlığı” , ”çocuklu kadın başlığı” ve ” dul kadın başlığı” gibi anlamlar yüklüdür. Başlıklara işlenen bir birinden farklı çiçek motifleri de, takan Byan hakkında çok fazla bilgi içermektedir. Adeta bir mesajdır bu çiçek motifleri.

 

Yörük Bayan Başlıklarındaki Çiçeklerin anlamları:

Sümbül çiçek motifi: aşkın ve mutluluğun işaretidir.

Mor sümbül çiçek motifi:

âşık kızın, gönlünü kaptırmış kızın simgesidir. Pembe sümbül çiçek motifi: nişanlı kızı.

Beyaz sümbül çiçek motifi: bağlılığın işaretidir. Basma taze karanfil takan delikanlının yavuklusu var anlamındadır.

Karanfil çiçekli motif oyayı: genelde gelinler ve evli kadınlar takarlar.  

Sarı nergis çiçek oya motifi: Bu başlığı bağlayan kadın, umutsuz aşkını ilan eder.

Yaban gülü oyası: Erkeği gurbete giden kadını temsil eder.

Badem çiçeği motifi: sevdiğiyle evlenmek üzere olan kızlar seçer.

Erik çiçeği motifli oya: gelinler kullanırlar. Kocasıyla arası nahoş olan yeni gelin, biber baharı çiçeği oyası veya Kırmızı acı biber oyası başına sarar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ