Isırgan Otunun Saça Faydaları Nelerdir

Isırgan Otunun Saça Faydaları Nelerdir

Yabani ve arsız bir ot olan Isırgan otu, Türkiyede çokça yetişen bir bitkidir. Güneşi seven bu yeşil yapraklı bitki, vücudunda barındırdığı çok küçük dikenleri yüzünden, halk tarafından ”Issıran Bitki” anlamında ”Isırgan Otu” olarak tanımlanmıştır. Isırgan otunun en büyük özelliklerinden birisi, aynı nane gibi Ödem sökücü olmasıdır.

Yani vücudunuzda özellikle İltihaplı bir hastalık varsa, Lütfen Isırgan otunu veya naneyi kaynatarak için. Isırgan otunun aynı zamanda en çok tüketilme sebeplerinden başında, idrar sökücü ve kan temizleyici özelliklerinin bulunmasıdır. Neyse asıl konumuza dönelim. Isırgan otunun saça faydaları nelerdir ?

 

Isırgan otunun saçlara faydaları başlıca: 

  • Magnezyum, kalsiyum ve demir minerallerine sahip olması,
  • A -C – D – K vitaminlerine sahip olması,
  • Saçın doğal yağı olan ”Sebum” a zarar vermeden, saçları besler ve güçlendirir.
  • Saç dökülmelerini azaltır.
  • Kepeğe karşı etkilidir.
  • Saç beyazlamalarına karşı tavsiye edilir. Beyaz saç oluşumunu engelleyen bitkilerdendir.
Isırgan Otlu saç maskesi

Isırgan Otunun Saça Faydaları

Isırgan Otunu Saçlarımızda Nasıl Kullanırız – Isırgan Otlu Saç Maskesi

Kuruttuğunuz Isırgan Otu yapraklarını, her bir Litreye bir avuç olacak şekilde kaynatınız. Kaynattığınız suyun kendi kendine soğumasını (demlenmesini) bekleyiniz. Demlenen Isırgan Otu suyunu süzün ve saç yıkama işleminiz bittikten en sonra, durulama suyu olarak kullanınız.

Kaç Litre suy kaynatacağınız sizin bileceğiniz bir iş. Saçlarınızın hacmine göre kaynatacağınız su miktarını siz belirleyeceksiniz. Ama dediğimiz gibi olması veya uyulması gereken oran 1 avuç kuru ısırgan otu yaprağı / 1 Lt. su şeklinde dir. Riayet edilmesi gereken oran 1/5 dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ