Saç Sağlığımız Hakkında Söyleşi

Saç Sağlığımız Hakkında Söyleşi

Bir Bayan İçin Saç Ne Anlama Gelir – Bir Bayan İçin Saçların Önemi

Sevgili Bayanlar, saçlarımız bizim dış dünyaya açılan pencerelerimizdir. Saç rengimiz, saç modelimiz dış dünyaya bizim hakkımızda bilgiler veren ip uçlarıdır. Saçlar bir Bayanın Misyonunu, Vizyonunu ve Amacını ortaya koyan  en büyük faktördür. Evet abartmıyoruz bu konuyu, aynı şirketleri anlatır gibi anlatıyoruz bu saç mevzusunu. Mesela saçlarımızın güzel olması aslında, vücut ve ruh sağlığımızın da, yerinde olduğunu gösterir.

 

Çünkü güzel saçlar ancak her anlamıyla sağlıklı vücutlarda olur. Diğer bir değişle sağlıklı olmayan insanların saçları, asla güzel ve ışıltılı olamaz. Erkekler güzel saçlı bayanlar gördükleri zaman, akıllarına ilk önce bu bayanların tam anlamıyla sağlıklı ve huzurlu olduklarını anlarlar. Dolayısıyla huzur bulabilecekleri bir partneri tercih eder her zaman erkekler. İşte güzel saçlı bayanları, erkeklerin aradığı Bayan tiplerinden olması bundan ötürü gelir. Bu durumda saçlar bir bayanın adeta bir Vitrini durumuna geliyor. Yani diğer bir değişle saçlarımız aslında bizim reklam panolarımız.

 

Bir Bayan Saç Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeli ? Saç sağlığımızı Nasıl Koruruz ? Bayanlar Saç Sağlığı İçin Ne Yapmalı ?

Değerli Hanımlar saç sağlığımızı önem maddesine göre sıralamak gerekirse madde madde anlatalım. Fakat bu maddelerin öncelik sırası çok ama çok önemli. Bir maddeyi sağlamadan öbür maddeye geçerseniz, güzel ve bakımlı saçlara sahip olamazsınız:

 

1- Stresten uzak durun. Strese girdiğiniz zaman aklınıza bile gelmeyecek hastalıklara sahip olabilirsiniz. Ayrıca stres en çabuk saçlarınızda kendisini gösterecektir. Enerjinizi gereksiz düşüncelere sevk etmeniz, saçlarınızın enerjisiz kalmasına sebep olacaktır. Ayrıca direk olarak vücut sağlığınızı bozacağından dolayı, saçlarınızda bu hastalık sürecinde yıpranacaktır.

2- Beslenmenize çok ama çok önem gösterin. Aldığınız protein, vitamin ve mineralleri bilinçli bir şekilde tüketiniz. Sağlıklı beslenmek, her bulduğunu yemek anlamına gelmemelidir. Endüstriyel gıdalardan uzak durunuz. Mümkün mertebe Organik besinlerle besleniniz. Endüstriyel gıdalar ne vücudunuzu besler ne de saçlarınızı. İç sağlığı olmayan bir insanın saçlarının sağlıklı olması imkansızdır. Dolayısıyla enerjisi yüksek organik gıdalar beslenmeniz için çok önemlidir. Saçlara iyi gelen bitkilerin ve Saçlara iyi gelen sebzelerin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız tıklayınız !

3- Güneşten ve Deniz suyundan uzak durunuz. Saç derisinde üretilen ve saçları koruyan Sebum yağını kaybetmenize sebep olabilir !

4- Isıyla çalışan saç şekillendiricilerini ( saç maşası vb…) dikkatli kullanınız. Saç tellerinin nemini alarak, kurumalarına ve sonrasında kırıkların artmasına sebep olabilirler.

5- Saçlarınıza nazik davranınız. Özellikle saçları tararken uygun taraklar tercih etmelisiniz. Saç yapınıza uygun taraklar kullanmak, saç kırıklarınızı en aza indirecektir. Veya banyodan sonra saçları kurularken tam kurutmaya çalışmayınız. Çünkü sert havlu presleri, yine saçlarımızın kırılmasına neden olabilir. Kırık saç telleri uzamazlar. Dolayısıyla kırık saçları almanız gerekmektedir. Kırık saçlar için genelde saçlar kesilir.

6- Kimyasal bütün saç ürünlerinden uzak durunuz. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra, iyi durulayınız. Nihayetinde şampuanlar kimyasal ürünlerdir. Dolayısıyla şampuanlar başta olmak üzere kimyasal bütün ürünleri mümkün mertebe en az kullanmaya çalışınız. Kullandığınız kimyasal saç ürünleri ise kesinlikle merdiven altı ürünler olmasın. Ayrıca endüstriyel saç boyalarına da çok ama çok dikkat etmeliyiz. Biliyorum saçlarınız beyazladığı için kullanıyorsunuz genelde saç boyalarını ama, sene de  en fazla iki sefer den fazla saç boyası uygulamayınız saçlarınıza.

7- Bitkisel yağlar ile saç bakımı: Kıymetli Hanım efendiler, bitkisel yağlar ile yapılan saç bakımları saçlarımızda ne kadar işe yarıyor biliyormusunuz ? Bitkisel yağlar ile yapılan saç bakımları saçlarımızda sadece %5 oranında etkilidir. Yani yukarıda saydığımız maddeleri atlayarak, düzenli yaptığınız bitkisel yağlar ile saç bakımı hiç bir işe yaramayacaktır. Bitkisel yağlar ile yapılan saç bakımı ancak destekleyici bir faktördür. Bu konuyu bazı bayanalar çok ama çok abartmaktadırlar. Bitkisel yağlarla saç bakımı yaparken, tek başına kullanılamayan yağ cinslerini, Zeytin yağı ve badem yağı gibi hafif yağlarla birlikte kullanınız. Aksi taktirde özlü yağlar saçlarınıza zarar verebilirler. Yani her bitkisel yağı araştırmadan direk kafanıza sürmeyiniz. Bitkisel yağlardan maksimum verim alabilmek için hafif ısıtınız ve saç derinize parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayınız. Saçlara iyi gelen bitkisel yağlar için tıklayınız !

8- Saç derinize masaj yapınız: Özellikle bitkisel yağlar kullanılarak ve parmak uçlarınızın vasıtasıyla yapılan masaj, saç deriniz deki kan akışını hızlandıracaktır. Hızlanan kan akışı saçlarınıza daha fazla oksijen gitmesine imkan verecektir. Arada sırada haçlarınızı hafif hafif çekerek saç köklerinizi de güçlendirebilirsiniz. Saçları kontrollü bir şekilde çekmek, adeta saçlar için bir spor olacaktır.

9- Kına: Saçlarımız için kına her daim bir dinlenme molası gibidir. Diğer bir değişle, saç sağlığını destekleyen ve onarıcı özelliği olan kına, saç derisi hastalıklarına da direnç gösteren harika bir bitki tozudur. Saçlarınızı arada sırada kına ile bakıma alabilirsiniz. Evde kına ile saç boyası nasıl hazırlanır ı öğrenmek için tıklayınız !

10- Egzoz gazı ve kirli havalardan da saçlarınızı korumanız gerekmektedir. Temiz havalarda veya ormanlık alanlarda saçlarınızı havalandırmayı unutmayınız.

Nasıl Bir Saç Rengi Tercih Etmeliyiz ?

Saç rengi tercihi genelde iklimlere bağlı olarak değişir. Şöyle ki, kışın soğuk yüzünü ısıtmak için sıcak renkler – yazın sıcak yüzünü serinletmek için ise daha sönük veya açık renkler tercih edilir. Mesela kış mevsimine yakışan saç renklerinin başında: kızıl saç rengi, kestane saç rengi, fındık kabuğu saç rengi, sütlü çikolata saç rengi gibi sıcak renkleri tercih edebiliriz. Yaz mevsimine yakışan saç renkleri ise başlıca: kumral saç renkleri, sarı saç renkleri, beyaz saç renkleri, gri saç renkleri gibi soğuk saç renklerine yönelmeliyiz. Ten rengimiz de saç renginin belirlenmesi konusunda çok önemlidir. Mesela çok esmer bir bayan sanız, çok koyu renklerden uzak durmalısınız. Ten renginizi boğacak saç renklerinden uzak durmalısınız. Ten renginizden bir kaç tık daha açık renklere veya tonlara yönelmelisiniz.

Saç Modeli Tercihimizde Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Saç Kesimimiz Nasıl Olmalı ?

Bu konu çok önemli Değerli Hanımlar. Çünkü çoğu zaman başkalarına benzemek adına, oldukça Rüküş görünebiliyoruz. Halbuki kendi gerçeklerimize uygun saç modelleriyle oldukça şık görünebiliriz. Saç modelini tercih ederken kendi eksiklerimizi kapatacak modellere yönelmeliyiz. Mesela kulaklarınız kepçe mi ? O zaman kulakları saklayan bir saç modeline ihtiyacınız var demektir. Veya Alın bölgeniz çok mu geniş, O zaman da kahküllü modeller ile bu bölgemizi gizleye biliriz. Boyun bölgeniz çok uzun ise, küt saç modelleri size yakışmayacaktır. Boyun bölgenizi süsleyen veya kapatan saç modellerine yönelmelisiniz. Boyunuz çok mu kısa, O zamanda uzun saç modellerinden uzak durmalısınız. Aksi taktir de, bütün bir bedeniniz saç yumağı gibi görüne bilir.

 

Kalça bölgeniz çok iri ise, dikkatleri kalça bölgenizden uzaklaştırmak için göğüs dekolteli elbiselerden yardım alabilirsiniz. Yüz şekliniz Oval hatlara sahip ise, size hemen hemen bütün saç modelleri yakışacaktır. Oval yüz hatlarına sahip olamak, güzellik için çok büyük avantajdır. Yani saç modelini tercih ederken, saç modelini etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri dikkate alarak tercih ettiğiniz saç modeli ile ancak güzelliği yakalaya bilirsiniz. Bu faktör başlıca: Yüz şeklimiz, boyun bölgesinin uzunluğu, boyumuz, kilomuz, ten rengimiz en önemli faktörlerin içindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ