Saçlarda Elektriklenme Nasıl Önlenir?

Saçlarda Elektriklenme Nasıl Önlenir?

İşte saçın elektriklenmesini önlemek için dikkat edilmesi gereken noktalar..

Kadınların başlıca sorunlarından biri de saç elektriklenmesi. Kıvırcık ya da düz olsun fark etmeksizin kabaran saçlar oldukça rahatsız etmekte.

Saç elektriklenmesinin iki sebebi var; biri hava koşulları, diğeri ise saçların kuru olmasıdır. Peki bunun önüne nasıl geçilebilir? 

 

  • İlk olarak kullandığınız şampuan ile başlayalım. Şampuan seçimi de bu konuda önemli yere sahip. İçerisinde gliserin bulunan, sülfat içermeyen şampuanlar tercih edilmelidir. Gliserin, saçın nemini korur ve gün içerisinde saçı dış etkenlerden korur. Ayriyeten içerisinde anti static bulunan şampuanlar da saçın elektriklenmesini önler.

 

  • Saçların kurumasına yol açan etkenlerden biri de şampuanla çok sık saç yıkamaktır. Bu nedenle çok sık şampuanla saç yıkanmamalıdır. İnce saç teline sahipseniz hafif saç kremi, eğer kalın saç teliniz varsa yoğun saç kremi kullanmanızda fayda var.
  • Saçın kuruluğunu önlemek için saç kremi kullanımı önemlidir. Saç kremi, saçın kaybettiği nemi kazandırarak kuruluğunun ve elektriklenmesinin önüne geçer. Saç kremini saçın ortasından uçlarına doğru uygulayın.

 

  • Saça haftada bir kez nemlendirici maske uygulamak saçların nem eksikliğini giderir ve saçı dış etkenlerden koruyarak dayanıklı kalmasını sağlar.
  • Saç kurutma şekillerinden en iyisi, saçın kendi kendine kurumasıdır. Saç kurutma makinelerini  ıslak saça doğrudan uyguladığınızda saçınızın çok kurumasına ve nemini kaybetmesine neden olur. Fakat kış aylarında bunu uygulamak zordur. Bunun için saçınızı biraz kendi kendine kurutun ve daha sonra saç kurutma makinesini uzak mesafeden tutarak saçlarınızı kurutun.

 

 • Kıvırcık ve dalgalı saçlara sahipseniz, saçınız ıslakken durulanmayan saç kremini saçınıza uygulayın ve daha sonra kendi kendine kurumasına izin verin.
 • Tarak seçimi de bu konuda önem taşımaktadır. Plastik saç taraklarından uzun durun.
 • Saçı kurulamak için havlu yerine tişört seçmeniz daha iyi olacaktır. Zira havlu saçınızdaki suyu emer ve kabarmasına yol açar. Bunun için tişört iyi bir seçenek olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ