Saç Modelleri ve Renkleri

Sezen Aksu Nostalji Saç Modelleri

Sezen Aksu Nostalji Saç Modelleri

Sezen Aksu Hakkında – Sezen Aksu Biyografi

Besteci, Müzisyen, Şarkıcı, Tiyatrocu, Oyuncu, Prodüktör olan Sezen Aksu, Türk Pop Müziğinin duayenlerinden birisidir. Fatma Sezen Yıldırım ın annesi ve babası öğretmendirler. Babası aslen Rizelidir. 3 yaşından sonra İzmire yerleşmişlerdir. Ailesi disiplinli yetiştirmek için Sezen e her daim mesafeli davranmaya çalışmış fakat bu davranış modeli bile her kesin ilgisini çekmeyi başara bilen Sezenin yaramazlıklarına engel olamamış. Haftada bir kez saç rengi değiştiren, sıklıkla intihara teşebbüs eden, Konak – Köprü troleybüsünde şarkı söyleyen Sezenin Lakabı Cüce Bela dır. Dansöz olmak gibi bir hayali olan Sezen bu konu hakkında ”Allah Babama acıdıda şarkıcı oldum” demektedir.

Okullarının hepsini İzmir de bitirmiştir. Ege Ünv. Ziraat Fakültesini okurken evlenmek için okulunu bıraktı. İkinci sınıfta bıraktığı bu Okuldan sonra, İzmir Radyosu Sanatçılarının ders verdiği ”İzmir Radyosu Sanatçılar Derneği”ne girerek, Müzik hayatına profesyonel bir adım attı. Resim, tiyatro, dans eğitimlerinden sonra Lise çağlarında kendini tamamen Müziğe verdi. 1970 senesinde ”Hafta sonu dergisi”nin açtığı ”Altın Ses” yarışmasında 6. oldu.

1975 senesinde ilk 45 lik albümü olan ”Haydi Şansım” müzik piyasasında hiç satmadı. Yabancı bir şarkıdan alınan besteye söz yazılan bu albümü piyasaya Sezen Seley adıyla çıkartılmıştı ve tam  anlamıyla bir fiyaskoydu. Yine aynı sene ikinci 45 liği olan ”Yaşanmış Yıllar – Kusura Bakma” piyasaya çıktı ve Plak satışları da oldukça iyiydi. Bu ikinci 45 liğinde ki tüm şarkılar Sezene aitdi.

Üçüncü 45 liği ”Olmaz Olsun / Vurdum Duymazı” 1976 senesinde çıkardı. Bu plak da ki şarkıları idol olacak ve yıllar sonra bile dinlenecek, klasik şarkılar arasına girecektir. Müzik albümlerinin ve sahne çalışmalarının ardı arkası kesilmedi. İlk defa Bebek Belediye Gazinosunda sahne almaya başlamıştır. Bir Atıf Yılmaz filmi olan ve başrollerini Bulut Aras ile paylaştığı ”Minik Serçe” filminde oynadı.

1982 senesinde Şan Müzikholünde Sezen Aksu, Aile Gazinosu isimli müzikholü gösterime girdi. Bu sahnede Şener Şen, Adile Naşit, Altan Erbulak ve Ayşen Gruda gibi isimler oynadı ve kendisi 7 farklı karakteri canlandırdı. İleriki yıllarda çıkarttığı her şarkı dillerden düşmüyordu. 1983 yılında Eurovision şarkı yarışmasına söz ve müziği Ali Kocatepe ye ait ”Heyemola” şarkısını: Coşkun Demir ve Ali Kocatepe ile birlikte seslendirdiler fakat Yurt dışında ülkemizi temsil hakkı elde edemedi. 1984 yılında da ”1945” isimli şarkıyla Eurovision a Türkiye adına katılan Sezen den her kes birincilik beklerken sahnede giydiği çirkin kıyafet yüzünden adeta ”güme gitmiş”ti.

”Sen Ağlama” albümü tam bir yıl boyunca listelerde kalmayı başararak büyük bir başarıya imza atmıştı. Bu duruma Sezen bile şaşırmıştı. 1985 senesinde Şener Şen, İlyas Salman ve Ayşen Gruda ile birlikte sahne aldığı, dünyayı ve Türkiyeyi Ti ye alan ”Bin Yıl Önce ve Bin Yıl Sonra” isimli Müzikhol, izleyiciler tarafından çok büyük beğeni aldı. 1990 lı senelerde Kanak 6 da ”Sezen Aksu Show” programını icra etmeye başladı.

1990 larda prodüksiyonluğunu Sezenin yaptığı ve Vokalisti olan ”Aşkın Nur Yengi” nin ilk albümü olan ”Sevgiliye” müzik severlerle buluştu ve 1 milyondan fazla tiraj elde etti. Sezen, Aşkının ikinci albümünün de prodüksiyonunu üstlendi. 1991 senesinde Müzik yönetmenliğini Onno Tunç un üstlendiği ”Gülümse” albümü piyasaya çıkmıştı ve 2 milyondan fazla tiraj la adeta bir rekor kırmıştı Sezen Aksu. Çünkü bu albümü her kesimden insan dinleye biliyordu.

1992 senesine geldiğimiz de Sezen Vokalistlerini meşhur etmeye devam etti. Karşımıza ”Sertap Erener” in ”Sakin Ol” şarkısı ve yine vokalisti olan ”Levent Yüksel” in ”Med-Cezir” albümleri vardı. İki albümünde prodüktörü Sezen Aksuy’du. Özellikle Med Cezie albümünde ki şarkılar klasik eserler arasına girmeyi başardı.

1993 senesine geldiğimiz de Sezen Aksu karşımıza ”Deli Kızın Türküsü” albümüyle çıktı. Albümün müzik direktörü ise Uzay Heparı ydı. Fakat acı bir olay yaşanacak ve motosiklet tutkunu olan Uzay Heparı: modacı Zeynep Tunus ile 6 aylık evlidir ve Demet Akbağ ın arabasına çarpmadan bir gün önce çocuğunun olacağını öğrenir. Maalesef kazadan sonra 11 gün bitkisel hayat da kaldıktan sonra 26 yaşında dünyaya gözlerini kapar. Bu olay üzerine Sezen Aksu ”Yas” şarkısını besteler fakat kendisinin seslendirmeyeceğini açıklar. Sezen bu şarkıyı ünlü olmasına rağmen hala Vokalistliğini yaparak tevazu gösteren Levent Yüksel in ikinci albümüne koyarak, Yas şarkısını Levent e seslendirir.

1995 senesinde, içerisinde Yunus Emre nin, Mevlananın, Bedri Rahmi Eyüpoğlu nun ve Aşık Daimi inin izlerini taşıyan ve Sezenin seslendirmesiyle ”Işık Doğudan Yükselir” albümü karşımıza çıktı. Mistik Anadolu kokan bu şarkılar veya müzikler adeta farklı bir Sezen Konseptiydi. 1997 senesinin arlık ayında müzik severlerle buluşan ”Düğün ve Cenaze’‘ albümü eleştirmenlerin yüzünden çok tutulmadı halbuki içerisinde çok önemli eserler varidi. 1998 yılında Sezen Aksu yine yaptı yapacağını ve ”Adı Bende Saklı” müzik albümüyle piyasaları yıktı geçti. 2001 senesinin sonlarına doğru Sezen Aksu, vokalistliği ni yapan ”Işın Karaca” albümü olan ”Anadilim Aşk” albümünün prodüksiyonluğunu üstlendi. Özellikle Diyarbakırda icra ettiği açık hava konserleri çok büyük ilgi gördü. Bu açık hava konserlerinde Türkçe – Kürtçe – Ermenice ve Rumca şarkılar söylendi. Sezen e bu açık hava konserlerinde Ortodoks, Rum, Ermeni, Musevi ve Diyarbakır belediyesi çocuk korosuda eşlik etti.

Ayrıca Yıldız Tilbe de Sezen Aksunun vokalistliğini yapmıştır ve Sezen in İstanbulda ki evinde kalırken, Sezen in sevgilisi ile adı çıktıktan sonra Yıldız Hanım evden ayrılmak zorunda kalmıştır. 1994 yılında bir motor kazasında hayatını kaybeden, besteci Uzay Heparı ile Sezen Aksu aşk yaşamaktadır. Sezen Aksu, sevgilisi Uzay Heparı ile vokalisti Yıldız Tilbeyi sevişirken yakalar ve Yıldızı evinden kovar. Yıldız Tilbe ”Her şey tadında” programında Sezen ile husumetlerini şarkılarına taşıdıklarını açıklamış ve Sezen in ”Onu alma beni al” şarkısını Yıldız Tilbe’ye ithafen yazdığını açıklamıştır. Buna karşılık Yıldız Tilbede Sezen Aksuya ithafen ”Ey” şarkısı ile cevap vermiştir. Ve bütün bu gelişmeleri özetleyen bir şarkı besteliyor Yıldız Tilbe. “İki kadın bir adam / Aşk çekilir aradan…”

Sezen Aksu Kişisel Bilgiler

Sezen Aksu doğum tarihi : 13.07.1954

Sezen Aksu yaş : 63

Sezen Aksu burcu : Yengeç burcu ünlü Türk bayanlar

Sezen Aksu nereli : Doğum yeri Sarayköy – Denizli

Sezen Aksu boy : 1,58 cm

Sezen Aksu kilo : 62 kg

Sezen Aksu göz rengi : Kahverengi

Sezen Aksu saç rengi : Koyu Kahve

Sezen Aksu evlilikleri : Hasan Yükseltepe – Ali Engin Aksu – Sinan Özer – 1993,1997 Ahmet Utlu

Sezen Aksu Çocuğu : Sinan Özer den 1981 doğumlu ”Mithat Can Özer’ isminde bir oğlu vardır.

Sezen Aksu sevgilileri : Onno Tunç, Uzay Heparı

Sezen Aksu İnstagram Hesabı İçin Tıklayınız !

Sezen Aksu Twitter Hesabı İçin Tıklayınız !

Sezen Aksu Facebook Hesabı İçin Tıklayınız !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ