Saç Modelleri ve Renkleri

Yüz Şekline Göre Saç Stili Nasıl Belirlenir

Yüz Şekline Göre Saç Stili Nasıl Belirlenir

Eğer depresyondaysanız, stresli veya rahatsız ediciyseniz, bunu onarmanın en iyi yolu, saç stilinizi değiştirmektir! Fakat bu konu akıl ile ele alınmalıdır, aksi takdirde depresyon, stres ve kötü ruh haliniz kuvvetlenebilir ve kurtulamayabilirsiniz.

 

Farklı saç modeller arasından, her kadın kendi stilini bulabilir, kişiliğini yansıtabilir. Ancak, moda saç stilini derginin kapağından çıkartmaya çalışan bayanlar, sadece oval yüzlü bayanlara özel, seçim özgürlüğü gerçeğini dikkate almalıdırlar. Bunların ünlü modellerin ve fotomodellerin yüzleri olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle, bir kuaför seçerken yüzünüzün oranını hizalamasını, daha genç ve cazip kılmasını, yani öncelikle yüzünüzün şekline önem veren bir usta olduğuna dikkat etmeliyiz.

Yüz çeşitleri

Başlıca yüz türleri şunlardır:

 • Kare.
 • Gerilmiş (dikdörtgen).
 • Yuvarlak.
 • Üçgen.
 • Yamuk.
 • Oval.
Yüz Şekline Göre Saç Stili Nasıl Belirlenir

Yüz Şekline Göre Saç Stili Nasıl Belirlenir

oval Yüz Şekline Göre Saç Stili

Oval yüzler her saç şekli stili için idealdir. Alın genişliği, çene, düz ve yumuşak elmacık kemikleri, altın oranlara tekabül eder. Bunlar klasik oranlardır. Kıyafet ve süslemeleri seçerken de herhangi bir kısıtlama yoktur.

Oval yüzlü bayanlara yakışan saç modelleri.

Oval yüzlü bayanlara yakışan saç stilleri.

Gerilmiş (dikdörtgen) Yüz Şekline Göre Saç Stili

yüksek alın, ince uzun çene: bir uzun yüz alın ve çene genişliğine yaklaşık olarak eşit ile karakterizedir.

Dikdörtgen yüz şekillerine yakışan saç stilleri

Dikdörtgen yüz şekillerine yakışan saç modelleri

Bir yüzü görsel olarak genişleten saç tiplerini kuaförler önermemektedir. Çok kısa saçların yanı sıra uzun düz saçlarda kabul edilemez saç stillerindendir. Açıkta kalan kulaklar ve boş bir alın görüntüsü önlenmelidir. Alından kaldırılmış saçlar sadece yüzdeki kusurları arttırır. Kıyafet seçerken, kesime ve yakanın şekline dikkat edin: V biçimli kesimden, uzun boyunlu yakalardan, üçgen yakalardan kaçının. Mücevher seçerken uzun kolları (V harfini oluştururlar), uzun klipsleri ve küpeleri, broşlardan kaçının.

Hangisi uygundur :

 • Bu yüzü görsel olarak azaltmak için, kaş seviyesine ulaşan uzun düz ya da yarı-düz kahküller işimize yarayacaktır.
 • Çok dar bir dikdörtgen yüz ile, yanları bukle, yüzü optik olarak yuvarlatmak için yumuşak kıvrımlarla saç stilini yapmak önerilir. Kulaklar tercihen kapatılmıştır.
 • İyi görünümlü gür saçlarda çok yakışır.
 • Kısa bir saç kesimi yapılacaksa eğer, Saç stilinin yan parçalarını genişletmek, saç uçlarını içeri doğru bükmek gerekmektedir.
 • Genellikle asimetrik kesimler tercih edilmelidir.

Kıyafet seçerken, kesime ve yakanın şekline dikkat edin: yuvarlak veya yarı dairesel bir kesim, kısa yaka tercih edilir. Boyun atkısı iyi görünür. Mücevher, yuvarlak ve volümetrik küpeler ve klipsler, kısa zincirler seçerken büyük boncuklar tercih edilir.

yuvarlak Yüz Şekline Göre Saç Stili

Yuvarlak yüz, geniş, belirgin elmacık kemikleri, yüksek burun köprüsü, yumuşak geçiş çizgileri ile karakterizedir.

Yuvarlak yüze yakışan saç kesimleri

Yuvarlak yüze yakışan saç stilleri

Ne uygun değildir : sadece yüzün eksikliklerini vurgulamak için, saçları geri taramak, hacimli, kıvrımlı saç yuvarlak şekli seçmek önerilmez.

Yuvarlak yüz sahipleri küçük saçlarda önerilmez. Genel olarak, saç stilinde yatay çizgilerden kaçınmalıdır.

Kıyafet seçerken, kesik ve yaka şekline dikkat edin: yuvarlak, dar kesikler, dar yakalı “raf”, yuvarlak yakadan kaçının. Yuvarlak yüze sahip olanlar, yüzünü görsel olarak kısalttığı için boyun atkısı giymemelidirler. Mücevher seçerken, yuvarlak ve toplu klipslerden ve küpelerden, kısa zincirlerden, büyük boncuklardan kaçının.

 

Hangisi uygundur :

 • Saç kesimi yardımıyla, yuvarlak yüzün şekli optik olarak yaklaştırılabilir. Bunu yapmak için, yüzü görsel olarak uzatan bir saç stili seçmeniz gerekir. Saç stilinde dikey çizgiler hakim olmalıdır.
 • Saç uzunluğu farklı olabilir, ancak en iyisi 20-25 cm’dir.
 • Düz veya eğik patlamalara, düz pürüzsüz saçlara sahip yüksek saç stilleri önerilir.
 • Kulaklar açık kalabilir, saçlarınızı örtbas edebilirsiniz.
 • Çok iyi yüksek bir taçlı saç modeli, kenarlarında düzgün görünecektir, bu saç stili görsel olarak yüzünüzü uzatacaktır.
 • Ayrılma olmadan veya yan taraflarla ayrılmış bir saç stili seçin.
 • Yuvarlak yüz sahibinin saç stilinin ana eğilimi asimetrik kesimler olmalıdır.

Tercihen V şeklindeki çentik, kesik yakalı ve uzun üçgen. Kıyafet seçerken, kesme ve yaka şekillendirmeye dikkat etmeliyiz. Mücevherat olarak: uzun zincirler, çokgen küpeler ve klipsler tercih edilmelidir.

üçgen şeklinde Yüz Şekline Göre Saç Stili

Üçgen yüz geniş bir alın, belirgin elmacık kemikleri, hafifçe uzatılmış ileri bir çene ile ayırt edilir.

Üçgen yüze yakışan saç kesimleri

Üçgen yüze yakışan saç modelleri

Ne uygun değildir : Böle Yüz tipinde, geniş elmacık kemiklerini vurgulayacağı için her iki tarafın saçlarını çok düz taramanız tavsiye edilmez. Yüksek taçlı kısa bir saç kesimine uymamanız gerekir; böyle bir saç şekli, yüzün üst kısmına odaklanır, geniş elmacık kemiklerini ve alnını vurgular.

Kıyafet seçerken, kesiklere ve yakanın şekline dikkat edin: V-çentiklerinden, üçgen yakalardan ve yaka takımlarının bulunması tavsiye edilmez. Kuyumcu seçerken, kolye ile uzun zincirlerden kaçının (onlar V harfini oluştururlar)

Hangisi uygundur :

 • Üçgen bir tiple, en geniş kısmı kulak veya kulak memesinin orta çizgisi boyunca yer alacak şekilde bir saç stili seçmeniz gerekir.
 • Düz veya eğik, yalnızca kulak üst kısmını örten uzun saçlı, saç kesimini tercih etmek daha iyidir.
 • Bu yüz aynı zamanda orta boy saçlar için de uygundur.

“Üçgen” yüz sahipleri (geniş alın ve elmacık kemikleri kapsayan) saç üstünde saç kolay olmalıdır ve saç altındaki yüzde, dar bir çene görünmelidir.

Kıyafet seçerken, kesime ve yakanın şekline dikkat edin: yuvarlak veya yarı dairesel çentikler, kesme “tekne”, yuvarlak yakalar tercih edilir. Süslemelerde, büyük küpeler ve klipsler, kısa zincirler daha çok yakışacaktır.

kilit taşı Yüz Şekline Göre Saç Stili

Armut biçimli bu formun, üst ve orta kısımlarda yüzü küçüktür. Elmacık kemiklerinden başlayarak genişleme aşağıya doğru artar. Bu yüz şekline sahip bir kız genellikle büyük yanaklar ve küçük gözlere sahiptir.

Armut yüzlü bayanlara yakışan saç kesimleri

Armut yüzlü bayanlara yakışan saç modelleri

Hangi uygun değildir : çok kısa saç tavsiye etmeyiz; saçları yana atmayın, çünkü bu dar üst yüzü ve geniş alını vurgular. Saç modeli tercih ederken, açık kulaklardan ve alından kaçının.

Kıyafet seçerken, kesiklere ve yakanın şekline dikkat edin: dörtgen yakadan kaçının, kısa yaka takmayın. Boyun atkılarından bağlamayın. Mücevher seçerken, kısa zincirlerden, büyük boncuklardan ve yamuk şekilli süslerden kaçının.

Hangisi uygundur :

 • Saç stilinin amacı, yüzün muazzam alt kısmını gizlemektir, bu saç kesimi sanki yüz şeklini andırıyor, sadece ters çevrilmiş gibi düşünün.
 • Bu saç stilinin temelinde, başın üstünü örten ve kulakların ortasında biten bir “başlangıç” olmalıdır.
 • Yüzün alt kısmını gizlemek ve yanakları azaltmak için, üst iplerin (üst bölge, oksipital üst bölümler, temporal-yanal bölge) bir “başlık” oluşturabilir ve alt seviyesini omuz seviyesine bırakabilirsiniz. Bu saç şekli, hafif dikdörtgen yüzlü, aşırı yuvarlak şekli veya çok etli yanakları olmayan kişiler için uygundur.
 • İnce saçlarınız varsa, saç uzunluğunun kulaklarınkinden biraz daha uzun olacağı bir saç kesimi için bir perma yapmanızı öneririz. Saçlar büyümeye başladığında, saç kökleri üzerindeki “kimyasal” gerekli değildir; saçları içeriden ayırmak için taramak yeterlidir.
 • Yüzün trapez şekli için “tıraş” saç kesimi de uygun olacaktır. Bir “şapka” oluştururken, saç alt kısmında bir parantezle kesilir. Model, orta ve kalın tüylere sahipse, tıraş bıçağıyla işlenen saç uçları, toplam tıraş hacmini etkilemez.
 • Bu yüz şekli klasik kısa saç kesimlerine ya da saç kesimine uygundur.

Bir saç modelinde esas alınması gereken ana şey, yüzün üst ve orta bölümlerinde görkemin yaratılması, saçın yüzü sınırlandırmasıdır.

Kıyafet seçerken, kesime ve yakanın şekline dikkat edin: V-biçimli çentikler, derin kesimler, uzun yakalar ve üçgen yakalar tercih edilir.

kare Yüz Şekline Göre Saç Stili

Kare yüz geniş bir alt çene ve geniş alınla karakterize edilir ve genişlikleri neredeyse aynıdır.

Kare yüzlü bayanlara yakışan saç kesimleri

Kare yüzlü bayanlara yakışan saç modelleri

Neyin uygun olmadığı : Yüzün genişliğini daha da arttıran, elmacık kemiklerini gösteren simetrik saç stilleri ve taranmış saçların şiddetini vurgulayan, uzun kalın patlamalar önerilmez. Aynı zamanda düz pürüzsüz saçlara, düz parçalara uymamaya özen gösterin.

Kıyafet seçerken, kesimlere ve yakanın şekline dikkat edin: dört köşeli çentikler ve geniş yakalardan kaçınılmalıdır. Takı seçerken, uzun küpe ve klipslerden, dörtgen süslerden kaçının.

Bu yaklaşımlar : Bu saç modelinde kare türü hafif kaba görünüyor, bu kusuru gizleyecek bir asimetrik saç stili seçmek en iyisidir. Sonuç olarak, burada, başın yanından değil, dikey çizgiden biraz uzaklaşarak başın yarıya bölünmesi gereken eğik bir ayrım olan küçük bir asimetrik vuruş sopası takılmıştır. Bu gibi durumlarda kulaklar genellikle biraz açılır ve yanal ve oksipital saç taranır.

Kıyafet seçerken, kesime ve yakanın şekline dikkat edin: yuvarlak veya yarı dairesel çentikler, V-şeklinde çentikler, yuvarlak yakalar tercih edilir.
Süslemelerin yuvarlak ve hacimli küpeler ve klipsler, kısa zincirler, büyük boncuklar gayet uygundur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ